Fellský pony

09. 11. 2010 | † 28. 06. 2013 | kód autora: tHv
 
Fellský pony       Fellský pony

 

Původ a historie

Jedná se o plemeno staré nejméně tři tisíce let. Fellský pony pochází z Cumberlandu na severu Anglie. Na první pohled opravdu vypadá jako zmenšenina fríského koně. Pravdou je, že v jeho žilách koluje krev gallowayského ponyho a starofríského koně. Obě plemena však již vyhynula. Postupem času se až do dnešních dob dochovalo devět druhů pony, kteří jsou označováni jako původní britská horská a vřesovištní plemena. Jedním z nich je i fellskýpony. Jméno fell dostal podle místního výrazu pro skrovné pevninské pohoří.

 

Charakteristika

Na první pohled klidný a vyrovnaný pony je neobyčejně inteligentní a zvídavý. Tato povaha je sice dar, ale v nezkušených rukách jezdce se může stát přítěží. Při jednotvárném tréninku bez nových impulsů se rychle začnou nudit a vymýšlí různé nezbednosti.

 

Pokud ovšem fell dostane správný výcvik, stane se v něm v dospělosti spolehlivý kůň, vynikající především příjemným temperamentem a chutí do práce.

 

Popis plemene

Standard plemene říká, že fell má být "pevný jako skála". Tím se myslí houževnatost, ušlechtilost a tvrdost pro tyto poníky tak typická. Hlava je malá, poměrně ušlechtilá s širokým čelem, které se zužuje směrem k velkým, otevřeným nozdrám. Jeho uši jsou malé. Hřbet je rovný se svalnatou zádí. Plec musí být šikmo posazená, aby umožňovala energetický a prostorný krok. Jeho žíně i ocas jsou husté a dlouhé. Charakteristické jsou rovněž dlouhé hedvábné rousy. Výška kohoutku nesmí přesáhnout 142 cm.

 

Z barvy u fellských pony převažuje hnědá a černá. Bělouši jsou u toho plemene velmi vzácní. Bílé odznaky jsou povoleny pouze v malé míře a sice na čele a na zadních končetinách (maximálně po spěnky).

 

Využití

Spíše než do zápřeže byli využíváni hlavně pod sedlem a jako pracovní koně. Dnes je to všestranný kůň pro celou rodinu. Může být využíván pro práci v lese, stejně pro nižší parkury a základní drezúru. Je natolik silný, že bez větších potíží unese i dospělého a je to dobrý společník na procházku lesem.

 

Zajímavost

Jako dlouhověké plemeno dospívá fellský pony až v sedmi letech, proto se s jeho výcvikem doporučuje začínat až po třetím roce života. Trénink se doporučuje pozvolný, dle postupného vývoje koně. Klisny se nedoporučuje připouštět před třetím rokem života. Při křížení dává skvělé sportovní koně pro příslušné kategorie.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.